A uniform disk with mass m-9.39 kg and radius R 1.3 m lies in the x-y plane and
ID: 777591 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m-9.39 kg and radius R 1.3 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the y-direction on the disk: 1) a force 311 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 311 N at the edge of the disk on the y axis, and 3) a force 311 N acts at the edge of the disk at an angle 0-34 above the -x-axis. 1) What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F1? N-m Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question 2) What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F2? 0 You currently have 1 submissions for this question, Only 10 submission are allowed. N-m SubmitExplanation / Answer
1)Torque due to f1 will be:
tau = F1 r1 sin(theta)
tau = 311 x 1.3 x sin90
tau = 404.3 N-m
2)tau = 0
Since, theta = 180 deg ; sin(180) = 0
tau = 0
3)tau = F3 r3 cos(theta)
tau = 311 x 1.3 x cos34 = 335.2 N-m
Hence, tau = 335.2 Nm
4)0
5)0
6)tau = 404.3 - 335.2 = 69.1 Nm
Hence, tau = 69.1 Nm
7)we know that
tau = I alpha => alpha = tau/I
I = 1/2 m r^2 = 0.5 x 9.39 x 1.3^2 = 7.93 kg-m^2
tau = 69.1/7.93 = 8.71 rad/s^2
hence, tau = 8.71 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.