A uniform disk with mass 37.6 kg and radius 0.200 m is pivoted at its center abo
ID: 1371771 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 37.6 kg and radius 0.200 m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and then a constant force 30.0 N is applied tangent to the rim of the disk.
Part A
What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.290 revolution?
Part B
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.290 revolution?
Explanation / Answer
A) torque = I x alpha
I = moment of inertia
0.200 x 30 = (37.6 x 0.2^2 / 2) alpha
alpha = 7.98 rad/s^2
using wf^2 - wi^2 = 2 x alpha x theta
theta = 0.290 x 2pi rad = 1.82 rad
wf^2 - 0 = 2 x 7.98 x 1.82
wf = 5.39 rad/s
v =wf *r = 5.39 x 0.20 = 1.08 m/s
B) tangential acc. a_t = alpha*r = 7.98*0.20 = 1.60 m/s^2
centripetal acc. a_c = v^2 / r = 1.08^2 / 0.2 =5.83 m/s^2
resultant = sqrt(a_t^2 + a_c^2) = 6.05 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.