A uniform disk with mass m = 9.38 kg and radius R = 1.3 m lies in the x-y plane
ID: 1521675 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 9.38 kg and radius R = 1.3 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 310 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 310 N at the edge of the disk on the -y- axis, and 3) a force 310 N acts at the edge of the disk at an angle theta= 33degree above the -x-axis. What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F_1? What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F_2? What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F_3? What is the x-component of the net torque about the z axis on the disk? What is the y-component of the net torque about the z axis on the disk? What is the z-component of the net torque about the z axis on the disk? What is the magnitude of the angular acceleration about the z axis of the disk? If the disk starts from rest, what is the rotational energy of the disk after the forces have been applied for t = 1.7 s?Explanation / Answer
1) T = F1*r = 403 Nm
2) Torque = F2*t*cos(90) = 0 Nm
3) T = F3*r*cos(30) = 349.008 Nm
4) X component = 0 Nm
5) Y component = 0 Nm
6) Torque, T = F1*r - F3*r*cos(33) = 65.0157 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.