A uniform disk with mass m = 9.26 kg and radius R = 1.42 m lies in the x-y plane
ID: 1459740 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 9.26 kg and radius R = 1.42 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 342 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 342 N at the edge of the disk on the –y-axis, and 3) a force 342 N acts at the edge of the disk at an angle = 38° above the –x-axis.
1) What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F1?
2) What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F2?
3) What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F3?
4) What is the x-component of the net torque about the z axis on the disk?
5) What is the y-component of the net torque about the z axis on the disk?
6) What is the z-component of the net torque about the z axis on the disk?
7) What is the magnitude of the angular acceleration about the z axis of the disk?
8) If the disk starts from rest, what is the rotational energy of the disk after the forces have been applied for t = 1.8 s?
PLEASE SHOW STEPS
Explanation / Answer
torque = force * distance * sin(theta)
magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F1 = F1 * radius * sin(90)
magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F1 = 342 * 1.42 * sin(90)
magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F1 = 485.64 Nm
magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F2 = F2 * radius * sin(0)
magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F2 = 0 Nm
magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F3 = F3 * radius * sin(90 - 38)
magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F3 = 342 * 1.42 * sin(90 - 38)
magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F3 = 382.689 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.