A uniform disk with mass m = 9.24 kg and radius R = 1.41 m lies in the x-y plane
ID: 1521890 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 9.24 kg and radius R = 1.41 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 339 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 339 N at the edge of the disk on the –y-axis, and 3) a force 339 N acts at the edge of the disk at an angle = 38° above the –x-axis.
1) What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F1?
2) What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F2?
3) What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F3?
4) What is the x-component of the net torque about the z axis on the disk?
Explanation / Answer
1) What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F1?
= (R)(F1)
=1.41x339N
=477.99 N-m
2)What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F2?
Ans) = (R)(F2)(sin180°)
=1.41x339x0
=0
3)What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F3?
Ans) =(R)(F3)(sin(270° + 38°)
=1.41x339x-0.788 (-Z direction)
=376.6N-m
4)What is the x-component of the net torque about the z axis on the disk?
Ans) the x-component of the net torque about the z axis on the disk is zero(0)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.