A uniform disk with mass m = 9.23 kg and radius R = 1.41 m lies in the x-y plane
ID: 1359435 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 9.23 kg and radius R = 1.41 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 337 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 337 N at the edge of the disk on the –y-axis, and 3) a force 337 N acts at the edge of the disk at an angle ? = 37° above the –x-axis.
6)What is the z-component of the net torque about the z axis on the disk?
7)What is the magnitude of the angular acceleration about the z axis of the disk?
8)
If the disk starts from rest, what is the rotational energy of the disk after the forces have been applied for t = 1.8 s?
Explanation / Answer
1) Torque due to F1 about the z-axis, 1 = r1 x F1 = (1.41 i^) x (337 j^) = 475.2 k^
2) Torque due to F2 about the z-axis, 2 = r2 x F2 = (-1.41 j^) x (337 j^) = 0
3) Torque due to F3 about the z-axis, 3 = r3 x F3 = [1.41(-cos 37o i^ + sin 37o j^)] x (337 j^) = -379.5 k^
4) Net torque, net = 1 + 2 + 3 = [475.2 + 0 + (-379.5)] k^ = 95.7 k^
So, x-component of net torque = 0
5) y-component of net torque = 0
6) z-component of net torque = 95.7 k^
7) Moment of inertia of the disk about the z-axis, Iz = MR2/2 = 9.23*1.412/2 = 9.175 kg-m2
So, Magnitude of angular acceleration around z-axis, = net/Iz = 95.7/9.175 = 10.43 rad/s2
8) Angular speed of the disk after 1.8 seconds is, = o + t = 0 + 10.43*1.8 = 18.774 rad/s
So, rotational energy of disk after 1.8 seconds is, Er = Iz2/2 = 9.175*(18.774)2/2 = 1616.9 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.