Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car accelerates from rest at a constant rate of2.0m/s 2 for 5.0s. (a) What is

ID: 1736411 • Letter: A

Question

A car accelerates from rest at a constant rate of2.0m/s2 for 5.0s. (a) What is the speed of the car atthe end of that time? (b) How far does the car travel in thistime? Can someone show me the steps? What is x (distance), xoand vo? This is what I know: Initial velocity 0, time 5.0s andaccelaration 2.0m/s2 Base on the formula: x = xo + vot + 1/2 at2 x = 0 + vo(5.0s) + 1/22.0m/s2(5.0s)2, CONFUSED??? A car accelerates from rest at a constant rate of2.0m/s2 for 5.0s. (a) What is the speed of the car atthe end of that time? (b) How far does the car travel in thistime? Can someone show me the steps? What is x (distance), xoand vo? This is what I know: Initial velocity 0, time 5.0s andaccelaration 2.0m/s2 Base on the formula: x = xo + vot + 1/2 at2 x = 0 + vo(5.0s) + 1/22.0m/s2(5.0s)2, CONFUSED??? x = 0 + vo(5.0s) + 1/22.0m/s2(5.0s)2, CONFUSED???

Explanation / Answer

We know that The initial velocity (vi) = 0m/s Acceleration of the car (a) = 2.0m/s2 The time taken is (t) = 5.0s a) The final speed of the car in time interval of 5.0s isgiven from the equation of motion                   vf =vi +at                        =0 + (2.0m/s2)(5.0s)                       = 10m/s b) The distance moved by the car in a time interval of 5.0sis                   x= xo + vit + 1/2at2                        =0 + 0 + (1/2)(2.0m/s2)(5.0s)2                     =25m                     =25m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote