A capacitor with an initial potential difference of 126 V is discharged through
ID: 1873690 • Letter: A
Question
A capacitor with an initial potential difference of 126 V is discharged through a resistor when a switch between them is closed at t = 0 s. At t = 10.0 s, the potential difference across the capacitor is 1.73 V. (a) What is the time constant of the circuit? (b) What is the potential difference across the capacitor at t = 15.1 s?
(a) Number Enter your answer for part (a) in accordance to the question statement Units Choose the answer for part (a) from the menu in accordance to the question statementThis answer has no units° (degrees)mkgsm/sm/s^2NJVWAkg·m/s or N·sN/m^2 or Pakg/m^3
Explanation / Answer
In a RC circuit Voltage as a function of time for discharging is given by
V=Voe-t/T
=>1.73=126e-10/T
-10/T=Ln(1.73/126)=-4.288
T=2.332 s
b)
at t=15.1 s
V=126e-15.1/2.332
V=0.1942 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.