A capacitor is formed from two concentric spherical conducting shells separated
ID: 1441233 • Letter: A
Question
A capacitor is formed from two concentric spherical conducting shells separated by vacuum. The inner sphere has radius 12.5 cm, and the outer sphere has radius 15.5 cm. A potential difference of 150 V is applied to the capacitor.
A) What is the energy density at r = 12.6 cm , just outside the inner sphere? (Answer should be in J/m3)
B) What is the energy density at r = 15.4 cm , just inside the outer sphere? (Answer should be in J/m3)
C) For a parallel-plate capacitor the energy density is uniform in the region between the plates, except near the edges of the plates. Is this also true for a spherical capacitor? (Yes or No)
Explanation / Answer
C = 4pi*eo/((1/R1) - (1/R2))
R1 = 12.5 cm , R2 =15.5 cm
C =(4*3.14*8.85*10^-12)/((1/0.125) - (1/0.155))
C = 7.2*10^-11 F
V = 150 V
A) r = 12.6 cm
Q = VC
E = Q/(4pi*r^2)
E = (150*7.2*10^-11)/(4*3.14*0.126*0.126)
E = 5.42*10^-8 N/C
electric energy density
u =(1/2)eoE^2
u = (0.5*8.85*10^-12*5.42*5.42*10^-16)
u = 1.3*10^-26 J/m^3
B) r =15.4 cm
E = Q/(4pi*r^2)
E = (150*7.2*10^-11)/(4*3.14*0.154*0.154)
E = 3.6*10^-8 N/C
u = (1/2)eoE^2
u = 0.5*8.85*10^-12*3.6*3.6*10^-16
u = 5.74*10^-27 J/m^3
(c) Yes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.