A capacitor with an initial potential difference of 185 V is discharged through
ID: 1640813 • Letter: A
Question
A capacitor with an initial potential difference of 185 V is discharged through a resistor when a switch between them is closed at t = 0 s. At t= 10.0 s, the potential difference across the capacitor is 1.21 V. (a) What is the time constant of the circuit? (b) What is the potential difference across the capacitor at t = 19.6 s? A capacitor with an initial potential difference of 185 V is discharged through a resistor when a switch between them is closed at t = 0 s. At t= 10.0 s, the potential difference across the capacitor is 1.21 V. (a) What is the time constant of the circuit? (b) What is the potential difference across the capacitor at t = 19.6 s?Explanation / Answer
here,
V0 = 185 V
a)
let the time constant be T
V = V0 * ( e^(-t/T))
1.21 = 185 * ( e^(-10/T))
solving for T
T = 2 s
the time constant is 2 s
b)
at t = 19.6 s
V = V0 * ( e^(-t/T))
V = 185 * ( e^(-19.6/2))
V = 0.01 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.