A capacitor with an initial potential difference of 75 V isdischarged through a
ID: 1665365 • Letter: A
Question
A capacitor with an initial potential difference of 75 V isdischarged through a resistor when a switch between them is closedat t = 0. At t = 5.0 s, the potential differenceacross the capacitor is 1.70 V. (a) What is the time constant of thecircuit?(b) What is the potential difference across the capacitor att = 15.0 s?
A capacitor with an initial potential difference of 75 V isdischarged through a resistor when a switch between them is closedat t = 0. At t = 5.0 s, the potential differenceacross the capacitor is 1.70 V. (a) What is the time constant of thecircuit?
(b) What is the potential difference across the capacitor att = 15.0 s?
(a) What is the time constant of thecircuit?
(b) What is the potential difference across the capacitor att = 15.0 s?
Explanation / Answer
Since V(t)= Vo( e -t ) Vo = 75 and V(5.0) = 1.70 we have V(t) / Vo = e-t (a) What is the time constant of the circuit? -t = ln(V(t) / Vo ) plugingin we have - (5.0) = ln(1.70 / 75 ) = - ln(1.70 / 75 ) /5.0= = 0.757 (b) What is the potential difference across the capacitor att = 15.0 s? now since we know V(15.0)= 75( e -0.757 x 15.0 ) V(15.0)= 0.878 mV This is it. Have fun. This is it. Have fun.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.