A uniform, upward electric field of magnitude 2.10e3 N/C has been set up between
ID: 1707387 • Letter: A
Question
A uniform, upward electric field of magnitude 2.10e3 N/C has been set up between two horizontal plates by charging the lower plate positively and the upper plate negatively. The plates have length L = 17.0 cm and separation d = 1.80 cm. An electron is then shot between the plates from the left edge of the lower plate. The initial velocity of the electron makes an angle = 47.0° with the lower plate and has a magnitude of 6.80e6 m/s. (a) Will the electron strike one of the plates? Type the number of the correct answer: 1 = yes, 2 = no. (b) If so, which plate? Type the number of the correct answer: 1 = top, 2 = bottom. (c) How far horizontally from the left edge will the electron strike?
Explanation / Answer
Given: magnitude of electric field E = 2*10^3 N/C projection angle = 47 initial velocity of the electron u = 6.80*10^6 m/s charge of electron e = 1.6*10^-19 C masss of electron m = 9.1*10^-31 kg from the relation Force is the product of magnitude of electric charge and field F = ( 2*10^3)(1.6*10^-19) = 3.2*10^-16 N now acceleration of electron a = F/m = (3.2*10^-16)/(9.1*10^-31) = 3.5*10^15 m/se^2 now horizontal distance covered by the electron Range R = (u^2/g)sin2 = (6.80*10^6/3.5*10^15)sin2*47 = 1.89*10^-6 cmRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.