A uniform, upward pointing electric field E of magnitude 2000 N/C has been set u
ID: 1877293 • Letter: A
Question
A uniform, upward pointing electric field E of magnitude 2000 N/C has been set up between two horizontal plates by charging the lower plate positively and the upper plate negatively. The plates have length L 10 cm and separation d 2 cm. An electron is then shot between the plates from the left edge of the lower plate. The initial velocity vo of the 45 I. electron makes an angle = 45° with the lower plate and has a magnitude of 6 x 106 m/s a. Will the electron strike one of the plates? b. If so, which plate and how far horizontally from the left edge?Explanation / Answer
here,
electric feild , E = 2000 N/C
L = 10 cm = 0.1 m
d = 2 cm = 0.02 m
theta = 45 degree
magnitude of velocity , v0 = 6 * 10^6 m/s
time taken by electron to travel distance L , t = L/(v0 * cos(theta))
t = 0.1 /( 6 * 10^6 * cos(45)) s
t = 2.36 * 10^-7 s
accelration , a = e * E/m
a = 1.6 * 10^-19 * 2000 /(9.1 * 10^-31) m/s^2
a = 3.52 * 10^14 m/s^2
we can treat it as a projectile motion
range , R = 2 * v0^2 * sin(2*theta)/a
R = 2 * (6 * 10^6)^2 * sin(45 * 2) /(3.52 * 10^14) m
R = 0.2 m
so, the electron will not strike any of the plate
b)
the electron will not strike any of the plate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.