A uniform wheel of mass 10.0 kg and radius 0.400 m is mounted rigidly on a massl
ID: 1441669 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Here
moment of inertia , I = 0.6 Kg.m^2
m = 10 Kg
r = 0.20 m
theta = 30 degree
distance , d = 2m
let the velocity at the bottom is v
angular velocity is w
as v = w * r
Using conservation of energy
0.5 * I * w^2 + 0.5 * m * v^2 = m * g * d * sin(theta)
0.5 * 0.6 * (v/0.20)^2 + 0.5 * 10 * v^2 = 10 * 9.8 * 2 * sin(30)
solving for v
v = 2.8 m/s
a) Rotational kinetic energy = 0.5 * I * (w^2)
Rotational kinetic energy = 0.5 * 0.6 * (2.8/.2)^2
Rotational kinetic energy = 58.8 J
b)
Translational kinetic energy = 0.5 * m* v^2
Translational kinetic energy = 0.5 * 10 * 2.8^2
Translational kinetic energy = 39.2 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.