Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Figure 10.15 In Figure 10.15, a ladder of weight 200 N and length 10 meters lean

ID: 1699775 • Letter: F

Question

Figure 10.15 In Figure 10.15, a ladder of weight 200 N and length 10 meters leans against a smooth wall (no friction on wall). A firefighter of weight 600 N climbs a distance x up the ladder. The coefficient of friction between the ladder and the floor is 0.5. What is the maximum value of x if the ladder is not to slip? 6.28 m 8.44 m 3.93 m 5.00 m 6.04 m

Explanation / Answer

mu=0.5--->ladder=200 N--->man=600 N--->ladder length=10 m--->200+600=800 N 10*sin(50)*N-5*cos(50)*200 N-l*cos(50)*600=0 7.66*N-642.79-l*385.67=0--->7.66*N=642.79+l*385.67--->642.79/7.66+l*385.67/7.66 Fx,max=800*0.5=400--->400=83.91+l*50.35--->(400-83.91)/50.35=6.28 m answer is A)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote