Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solid glass object weighs 10.192 N in air. It has a volume of 4×10-4m3. Later,

ID: 1683116 • Letter: A

Question

A solid glass object weighs 10.192 N in air. It has a volume of 4×10-4m3. Later, it is
completely immersed in ethyl alcohol at the end of a spring scale. The density of ethyl
alcohol is 790 kg/m3. The buoyant force due to air is negligible. The buoyant force due to ethyl alcohol is 3.0968 N.

a) What is the reading of the spring scale when the object is completely immersed in
ethyl alcohol?

b) Find the density of glass.

I am confused on how to set up this problem. The use of the spring scale in the problem really confuses me. Thanks for your help!

Explanation / Answer

solid glass object weighs 10.192 N in air buoyant force due to ethyl alcohol is 3.0968 N spring balance measures weight the reading of the spring scale when the object is completely immersed in ethyl alcohol=real wt in air-buoyant force =10.192-3.0968 =7.0952 N...........(a) mass of the glass=10.192/9.81=1.0389 kg It has a volume of 4×10-4m3. density=mass/volume =2597.25 kg/m3..........(b)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote