A solid disk (mass = 5 kg, R=0.7 m) is rolling across a table with a translation
ID: 1295218 • Letter: A
Question
A solid disk (mass = 5 kg, R=0.7 m) is rolling across a table with a translational speed of 10 m/s.
Note: Be careful to avoid roundoff errors in this problem.
a.) What must the angular speed of the disk be?
14.28 rad/s
b.) What is the rotational kinetic energy of the disk?
124.9 J
c.) What is the total kinetic energy of the disk?
_____ J
d.) The disk then rolls up a hill of height 2 m, where the ground again levels out. Find the translational and rotational speeds now.
_____ m/s
_____ rad/s
need help with c and d. Thanks
Explanation / Answer
The total kinetic energy of disc = rotational energy + translational energy =1/2 x I x w^2 + 1/2 x Mx v^2
and I = MxR^2/2 ( this can be dervied from simple integration)
I = 5 x .7 ^2 /2 =1.225 and w = V / R =10/.7 = 14.28 m/sec
Rotatinal energy =1/2 x 1.225 x 14.28 ^2 = 125
translational kinetic energy = 1/2 x5 x 10^2 = 250
total kinetic energy = 375 J Answer C
When disc roll from 2 m height
then total kinetic energy = previous kinetc energy - mgh ( potential energy)
=375- 98 =277
277 = 1/2 x I x W^2 + 1/2 x m x ( r x w)^2
solve for w , w = 12.27 rad/sec (ANSWER D)
speed = rx w = .7x 12.27 = 8.5 m/sec (ANSWER D)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.