Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solid disk (I=1/2mr 2 ) with an initial velocity of 5m/s rolls without slippin

ID: 1553430 • Letter: A

Question

A solid disk (I=1/2mr2) with an initial velocity of 5m/s rolls without slipping up an incline of height h=.75m.

12)  What is the velocity of the disk at the top of the incline?

v = 1.0 m/s

v = 2.1 m/s

v = 3.9 m/s

v = 4.3 m/s

A person is holding two 3kg weights at a distance .75m from the center of her body. She is initially rotating at .3 rad/s.

13)  If she pulls the weights in so that they are only .25m from the center of her body, What is her new angular velocity (Ignore her moment of inertia)?

w = 1.0 rad/s

w = 1.4 rad/s

w = 2.7 rad/s

w = 3.2 rad/s

14)  How much work did she do in pulling the weights inward?

1.2 J

2.4 J

3.6 J

4.8 J

6.0 J

15)  She now lets the weights return to their initial position. What is the final angular momentum of the weights?

.51 kg-m2/s2

.68 kg-m2/s2

.82 kg-m2/s2

1.0 kg-m2/s2

1.2 kg-m2/s2

Vi F 5 m/s h 0.75 m

Explanation / Answer

12.

As Per the law of conservation of energy

[Kinetic Energy+Potential Enegy]initial = [Kinetic Energy+Potential Enegy]final

= 1/2mu2 + 1/2I12 + 0 = 1/2mv2 + 1/2I22 + mgh

= 1/2mu2 + 1/2 x 1/2mr2 x (u/r)2 = 1/2mv2 + 1/2 x 1/2mr2 x (v/r)2 + mgh

= 2u2 + u2 = 2v2 + v2 + 4gh

=3u2 = 3v2 + 4gh

=3v2 = 3 x (5)2 - 4 x 9.8 x 0.75

=v = 15.2

v = 3.90 m/s

13.

Since there is no external torque applied to the system, the angular momentum is conserved, this is

L = Io wo = If wf

where Io,f and wo,f are the initial/final moments of inertia and angular velocities of the system. Solving for wf we have

wf = Io wo / If = (2X3X(0.75)2 / (2X3X(0.25)2 )X(0.3) = 2.7 rads/sec

14.

The work done by the skater is the difference between the final and initial rotational energies, this is

W = 1/2 If wf2 - 1/2 Io wo2 = 1/2X2X3X(0.25)2X(2.7)2 - 1/2X2X3X(0.75)2X(0.3)2 = 1.215 J

15.

The angular momentum is always the same during in the entire motion done by the skater, this is

L = Io wo = If wf = 2X3X(0.75)2 X (0.3) = 1.0125 kg m2/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote