A solid disk is roation about a frictionless axle with an inital angular velocit
ID: 1769473 • Letter: A
Question
A solid disk is roation about a frictionless axle with an inital angular velocity of 15rad/s in a clockwise direction. The disk has a mass of 5kg and a radius of 15cm. A force of 20N is applied to the disk for 0.5s. THis force is applied in a direction tangent ot hte edge of teh disk that causes the disk to increase speed in the clock wise direction. I (disk)=1/2MR^2
a. What are the initial magnitude and direction of angular momentum about hte center of the disk?
b. What are the final magnitude and idrection of the angular momentum about the center of the disk?
c. What are the final magnitude nad direction fo the angular velcoity of the disk?
Explanation / Answer
a) initial angular momemtum = 5*15*15*0.15 = 168.75 (downward)
b)final angular momentum = 5*11.66*11.66*0.15 = 102.08(upward)
c) final angular velocity = 11.66 rad/s. (anticlockwise)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.