A solid disk of 50 kg and radius 0.4m , initially at rest . Rolls down a hill th
ID: 1395144 • Letter: A
Question
A solid disk of 50 kg and radius 0.4m , initially at rest . Rolls down a hill that is vertical height of 20m above the ground. A)the final linear speed B) the final angular speed of he disk when it reaches the ground A solid disk of 50 kg and radius 0.4m , initially at rest . Rolls down a hill that is vertical height of 20m above the ground. A)the final linear speed B) the final angular speed of he disk when it reaches the ground A)the final linear speed B) the final angular speed of he disk when it reaches the groundExplanation / Answer
A)
Here ,
let the final linear speed is v
Now , for rolling ,
v = r*w
Now , using conservation of energy
0.5 * I*w^2 + 0.5 mv^2 = mgh
0.5 * 0.5 * m *r^2* v^2/r^2 + 0.5 * m * v^2 = m * g * h
0.75 * v^2 = 9.8 * 20
v = 16.2 m/s
the linear speed of disk is 16.2 m/s
b)
Now, for angular speed , w ,
w = V/r
w = 16.2/0.4
w = 40.4 rad/s
the final angular speed is 40.4 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.