A solid disk of mass 2.47 kg and diameter 28.6 cm is attached to a rod through a
ID: 2017806 • Letter: A
Question
A solid disk of mass 2.47 kg and diameter 28.6 cm is attached to a rod through adiameter of the disk as shown in the accompanying diagram. The disk is free to
rotate about the rod, but it is initially at rest. A small lead projectile of mass 67.1
grams is shot into the disk at a speed of 57.1 m/s. The lead projectile strikes the
disk at a point 8.25 cm to the right of the centerline of the disk (as shown by the X
in the diagram). The projectile sticks in the disk. Determine the rotational rate of
the disk (in radians per second) after the lead projectile strikes the
Explanation / Answer
Mass of solid disc is m1 = 2.47 kg diameter of disc d is = 28.6 cm = 0.286 m radius of disc is r1 = d/2 = 0.286 / 2 =0.143 m from given system the moment of inertia I1 = m r12/2 = 1/2 (2.47)(0.143)2 =0.02525 kg m2 when small lead projectile of mass m2= 67.1 g = 0.067 kg is shot into the disk at a speed is v = 57.1 m/s. the lead projectile strikes the disk at a point from the center of disc is r2 = 8.25 cm =0.0825 m at this point moment of inertia of disc is I2 =1/2 m2 r22 =1/2 ( 2.47 kg )(0.0825 m )2 = 0.008405 kg m2 at this striking point velocity v = r2 2 2 = v / r2 =57.1 / 0.0825 = 692.12 rad/s according to law of conservation of angular momentum I1 1 = I2 2 1 = I2 2 / I1 = (0.008405 kg m2 )( 692.12 rad/s ) / (0.02525 kg m2) =230.38 rad/s Mass of solid disc is m1 = 2.47 kg diameter of disc d is = 28.6 cm = 0.286 m radius of disc is r1 = d/2 = 0.286 / 2 =0.143 m from given system the moment of inertia I1 = m r12/2 = 1/2 (2.47)(0.143)2 =0.02525 kg m2 when small lead projectile of mass m2= 67.1 g = 0.067 kg is shot into the disk at a speed is v = 57.1 m/s. the lead projectile strikes the disk at a point from the center of disc is r2 = 8.25 cm =0.0825 m at this point moment of inertia of disc is I2 =1/2 m2 r22 =1/2 ( 2.47 kg )(0.0825 m )2 = 0.008405 kg m2 at this striking point velocity v = r2 2 2 = v / r2 =57.1 / 0.0825 = 692.12 rad/s according to law of conservation of angular momentum I1 1 = I2 2 1 = I2 2 / I1 = (0.008405 kg m2 )( 692.12 rad/s ) / (0.02525 kg m2) =230.38 rad/s Mass of solid disc is m1 = 2.47 kg diameter of disc d is = 28.6 cm = 0.286 m radius of disc is r1 = d/2 = 0.286 / 2 =0.143 m from given system the moment of inertia I1 = m r12/2 = 1/2 (2.47)(0.143)2 =0.02525 kg m2 when small lead projectile of mass m2= 67.1 g = 0.067 kg is shot into the disk at a speed is v = 57.1 m/s. the lead projectile strikes the disk at a point from the center of disc is r2 = 8.25 cm =0.0825 m at this point moment of inertia of disc is I2 =1/2 m2 r22 =1/2 ( 2.47 kg )(0.0825 m )2 = 0.008405 kg m2 at this striking point velocity v = r2 2 2 = v / r2 =57.1 / 0.0825 = 692.12 rad/s according to law of conservation of angular momentum I1 1 = I2 2 1 = I2 2 / I1 = (0.008405 kg m2 )( 692.12 rad/s ) / (0.02525 kg m2) =230.38 rad/s 1 = I2 2 / I1 = (0.008405 kg m2 )( 692.12 rad/s ) / (0.02525 kg m2) =230.38 rad/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.