A woman who weighs 482 N is leaning against a smooth vertical wall,as the drawin
ID: 1673248 • Letter: A
Question
A woman who weighs 482 N is leaning against a smooth vertical wall,as the drawing shows. Find (a)the magnitudeof the force FN (directed perpendicular to thewall) exerted on her shoulders by the wall andthe (b) horizontaland (c) vertical components of the forceexerted on her shoes by the ground.i dont know where to begin, please help
Explanation / Answer
(a) force Fn*1.5*sin60=W*1.1*cos60 ;W=482N => Fn= 204.1 N (b) at equilibrium position the horizontal component of the force exerted on her shoes by theground.F F=Fn=204.1 N (c) the vertical component of the force exerted on her shoes by theground. Fv=W=482 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.