A woman who weighs 530N on the Earth finds that she weighs 2500 N on another pla
ID: 1628299 • Letter: A
Question
A woman who weighs 530N on the Earth finds that she weighs 2500 N on another planet. This planet has no atmosphere, so there is no air resistance. If the woman drops a rock on this planet, with what acceleration will if fall toward the ground. 9.8 m/s^2 21 m/s^2 34 m/s^2 46 m/s^2 A block is sliding along a curved path in the presence of several forces. At one particular moment, the block's velocity is directly southward, and the net force on it is directly eastward. What is the direction of the block's acceleration at this particular moment? eastward southward roughly southeast, but more eastward than southward roughly southeast, but more southward than eastwardExplanation / Answer
here,
7)
weight on earth , We = 530 N
weight on planet , Wp = 2500 N
the accelration due to gravity on the planet , a = Wp /( We/g) = 2500 /( 530/9.8)
a = 46 m/s^2
the accelration of stone at the planet is d) 46 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.