A woman of mass m=74kg sits at the end of a plank and is 2m from the pivot. The
ID: 1563836 • Letter: A
Question
A woman of mass m=74kg sits at the end of a plank and is 2m from the pivot. The plank is 4m. a man of mass M= 42kg sits a distance x from the pivot. determine the normal force N. neglect the mass of the plank.
If a girl weighs 539.55N and the boy weighs 735.75 N calculate how far x is the boy from the support.
show work. round 3 decimals.
Awmin efrem n-71 kg setsate ad ofaplak and a 2mforisepirot. The plask is an Arand an M-4 kkatii a2mfouise piect. Tha plaskinan Aane of mana Mw42 k its dietacs %" forn te piot. Desertase ne Mmmlines N' (reglstiaaass of ther N, (reglot tts mass of the plank) Question 7Explanation / Answer
6)N = mg +Mg = (74+42)*9.8 = 116*9.8 = 1137 N answer
7) W1*2 = W2*x
x = 539.55*2/735.75
= 1.467 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.