A golf ball of mass 4.50 x 10 -2 kg is struck by a club. Contact lasts 2.39 x 10
ID: 1669333 • Letter: A
Question
A golf ball of mass 4.50 x 10-2kg is struck by a club. Contact lasts 2.39 x 10-4 s, and theball leaves the tee with a horizontal velocity of 40.0 m/s. Compute the average force the club exerts onthe ball by finding its average acceleration.magnitude__________N A golf ball of mass 4.50 x 10-2kg is struck by a club. Contact lasts 2.39 x 10-4 s, and theball leaves the tee with a horizontal velocity of 40.0 m/s. Compute the average force the club exerts onthe ball by finding its average acceleration.
magnitude__________N
Explanation / Answer
m = 0.045 kg t = 0.000239 s v0 = 0 m/s v = 40 m/s v = a t a = (v - v0)/t Since v0 = 0, F = m a = m v/t
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.