A golf ball of mass 0.053kg is hit off the tee at a speed of 50m/s. The golf clu
ID: 1601769 • Letter: A
Question
A golf ball of mass 0.053kg is hit off the tee at a speed of 50m/s. The golf club was in contact with the ball for 3.9 times 10^-3s. Find the average force exerted on the ball by the golf club. You are the design engineer in charge of the crashworthiness of new automobile models. Cars are tested by smashing them into fixed, massive barriers at 11.4m/s. A new model of mass 1.762kg takes 0.19s from the time of impact until it is brought to rest. Calculate the average acceleration (deceleration, in this case) of the car.Explanation / Answer
Impulse = m(v-u) = 0.053 x (50 - 0) = 2.65 N-s
Average Force, F = 2.65 /0.0039 = 679.487 Newtons
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.