A golf ball is dropped from a height of h_1 = 3.7 m above the ground. After it b
ID: 1603531 • Letter: A
Question
A golf ball is dropped from a height of h_1 = 3.7 m above the ground. After it bounces it only reaches a height, h_2 = 2.16 m above the ground. The golf hall has mass m = 0.1175 kg. Randomized Variables h_1 = 3.7 m h_2 = 2.16 m m = 0.1175 kg What is the magnitude of the impulse t in kilogram meters per second, the golf hall experienced during the bounce? If the golf ball was in contact with the ground for t = 0.154 s. what was the magnitude of the constant force F acting on it, in newtons? How much energy, in joules, did the golf ball transfer to the environment during the bounce?Explanation / Answer
a)
Impulse imparted, I = m*(sqrt(2g*h1) - sqrt(2*g*h2))
So, I = 0.1175*(sqrt(2*9.8*3.7) + sqrt(2*9.8*2.16))
= 1.765 kg.m/s
b)
Force, F = I/t = 1.765/0.154 = 11.5 N
c)
energy transferred, U = 0.5*m*( (2*g*h1) - (2*g*h2))
= mg*(h1- h2)
= 0.1175*9.8*(3.7 - 2.16)
= 1.77 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.