A golf ball is dropped from rest from a height of 9.00 m. It hits the pavement,
ID: 1884960 • Letter: A
Question
A golf ball is dropped from rest from a height of 9.00 m. It hits the pavement, then bounces back up, rising just 5.20 m before falling back down again. A boy then catches the ball when it is 1.00 m above the pavement.
I need help ASAP
s 121 Practice problems Wednesday September 26, 2011s Question A golf ball is dropped from rest from a height of 9.00 m. It hits the pavement, then bounces back up, rising just 5.20 m before falling back down again. A boy then catches the ball when it is 1.00 m above the pavement. Ignoring air resistance, calculate the total amount of time that the ball is in the air, from drop to catch. Sa /ty h2 a 00Explanation / Answer
1.
time to drop from 9 m ,
yf - yi = vi t + a t^2/ 2
0 - 9 = 0 - 9.8 t^2 /2
t1 = 1.355 sec
after its max height is 5.2 m,
vf^2 - vi^2 = 2 a (yf - yi)
0^2 - (v0)^2 = 2(-9.8)(5.2 - 0)
v0 = 10.1 m/s ....this is bound back speed.
So yi = 0 and yf = 1 m
putting, 1 - 0 = 10.1 t2^2 - 4.9 t2^2
4.9 t2^2 - 10.1 t2 + 1 = 0
t2 = 1.957 sec
total time = t1 + t2 = 3.31 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.