Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A global research study found that the majority of today\'s working women would

ID: 3303506 • Letter: A

Question

A global research study found that the majority of today's working women would prefer a better work-life balance to an increased salary. One of the most important contributors to work-life balance identified by the survey was "flexibility," with 43% of women saying that having a flexible work schedule is either very important or extremely important to their career success. Suppose you select a sample of 100 working women. Answer parts (a) through (d).

7.3.14-TI E Question Help C A global research study found that the majority of today's working women would prefer a better work-life balance to an increased salary. One of the most important contributors to work-life balance identified by the survey was "flexibility," with 43% of women saying that having a flexible work schedule is either very important or extremely important to their career success. Suppose you select a sample of 100 working women. Answer parts (a) through (d). a. What is the probability that in the sample fewer than 49% say that having a flexible work schedule is either very important or extremely important to their career success? .8869 (Round to four decimal places as needed.) b. What is the probability that in the sample between 39% and 49% say that having a flexible work schedule is either very important or extremely important to their career success? (Round to four decimal places as needed.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer. 2 parts Clear All Check Answers remaining

Explanation / Answer

a. Converting the probelm in terms of statistics, the experiment consists of two outcomes-success (women agreeing with the outcome) and failure (women not agreeing with the outcome), there are n=100 independent random trials, with probability of success, p=0.43. The probability of success is constant throughout the trials. This accounts for binomial distribution. Use, formula P(X,r)=nCr(p)^r(1-p)^n-r, where r denotes specific number of success in n trials.

P(X<49)=P(X<=48)=0.958 [using binomial table with n=100, p=0.4, and x=48]

b. P[39<X<49]=P[X<49]-P[X<39]=P[X<=48]-P[X<=38]=0.958-0.382=0.576

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote