A glass sheet measuring 15.0 cm × 23.0 cm is covered by a very thin opaque coati
ID: 1495596 • Letter: A
Question
A glass sheet measuring 15.0 cm × 23.0 cm is covered by a very thin opaque coating. In the middle of this sheet is a thin, straight scratch 0.00150 mm thick, as shown in (Figure 1) . The sheet is totally immersed beneath the surface of a liquid having an index of refraction of 1.43. Monochromatic light strikes the sheet perpendicular to its surface and passes through the scratch. A screen is placed under water a distance 35.0 cm away from the sheet and parallel to it. You observe that the first dark fringes on either side of the central bright fringe on this screen are 23.0 cm apart. What is the wavelength of the light in air? Express your answer in nanometers to three significant figures.
Need help ASAP! Thanks in advance.
Explanation / Answer
d = 0.00150*10^-3 m
mu = 1.43
D = 0.35m
y = (2n+1)(lambda)D/2d
and 2y = 0.23, for n = 0
0.23 = lambda*D/d
lambda = 0.23*0.00150*10^-3/0.35 = 9.8571*10^-7 m
lambda in air = lambda/ mu = 6.8931*10^-7 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.