A glass ball, ball A, of mass 5.0 g, movesat a velocity of 20.0 cm/s. It collide
ID: 1740751 • Letter: A
Question
A glass ball, ball A, of mass 5.0 g, movesat a velocity of 20.0 cm/s. It collides with a second glass ball,ball B, of mass 10.0 g, moving along the same line with a velocityof 10.0 cm/s. After the collision, ball A is still moving, but witha velocity of 8.0 cm/s.What is ball B’s velocity after the collision? Please give step by step instruction A glass ball, ball A, of mass 5.0 g, movesat a velocity of 20.0 cm/s. It collides with a second glass ball,ball B, of mass 10.0 g, moving along the same line with a velocityof 10.0 cm/s. After the collision, ball A is still moving, but witha velocity of 8.0 cm/s.
What is ball B’s velocity after the collision? Please give step by step instruction
Explanation / Answer
Giventhat the mass of the ball A is m1 = 5.0 g =5.0*10-3 kg Initial velocity of A is U1 = 20.0 cm/s = 0.20 m/s The second mass B is m2 = 10.0 g = 10.0*10-3kg The velocity of second mass B is U2 = 0.1 m/s Thefinal velocity of the ball A is V1 = 8.0 cm /s = 0.08 m/s ---------------------------------------------------------------------------------------------- From the conservation ofmomentum m1*U1 + m2*U2 = m1*V1 + m2*V2 Then V2 = ( m1*U1 + m2*U2 - m1*V1 ) /m2 =------------- m/s This is the final velocity of the mass BRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.