A series circuit consists of a 0.048µF capacitor, a 0.110 µFcapacitor, and a 380
ID: 1665983 • Letter: A
Question
A series circuit consists of a 0.048µF capacitor, a 0.110 µFcapacitor, and a 380 V battery. Findthe charge for the following situations. (a) on each of the capacitors1 µC (0.048 µF capacitor)
2 µC (0.110 µF capacitor)
(b) on each of the capacitors if they are reconnected in parallelacross the battery
3 µC (0.048 µF capacitor)
4 µC (0.110 µF capacitor) (a) on each of the capacitors
1 µC (0.048 µF capacitor)
2 µC (0.110 µF capacitor)
(b) on each of the capacitors if they are reconnected in parallelacross the battery
3 µC (0.048 µF capacitor)
4 µC (0.110 µF capacitor)
Explanation / Answer
(a) on each of the capacitors1 µC (0.048 µF capacitor)=CV=12.54µC
2 µC (0.110 µF capacitor)=12.54µC
(b) on each of the capacitors if they are reconnected in parallelacross the battery
net capacity=0.158µF
total charge=60.04µC
3 µC (0.048 µF capacitor)=18.24µC
4 µC (0.110 µF capacitor) =41.8µC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.