A series RLC circuit consists of a 43.0 resistor, a 4.00 mH inductor, and a 420
ID: 2262414 • Letter: A
Question
A series RLC circuit consists of a 43.0 resistor, a 4.00 mH inductor, and a 420 nF capacitor. It is connected to a 3.0 kHz oscillator with a peak voltage of 5.50 V.
A] What is the instantaneous emf (epsilon) when i = I ?
B] What is the instantaneous emf (epsilon) when i = 0 A and is decreasing?
C] What is the instantaneous emf (epsilon) when i = -I ?
From what I understand, the answer to C should be just the negated value of A, but I cannot figure out how to answer A. The units for all three values is V.
Explanation / Answer
A)when i=I A,
voltage across the resistor=43*I volts
now impedance of the circuit=2*pi*3000*0.004 - (1/(2*pi*420*10^(-9)*3000)=-50.9152 ohms
so voltage across the imedance=-50.9152 *I volts
so net voltage magnitude=sqrt(43*I ^2 + (-50.9152*I)^2)=66.64*I volts
b) 0 volt
c)magnitude=66.64*I volt
direction will be opposite.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.