A series RLC circuit consists of a 56.0 ? resistor, a3.80 mH inductor, and a 400
ID: 1387527 • Letter: A
Question
A series RLC circuit consists of a 56.0 ? resistor, a3.80 mH inductor, and a 400 nF capacitor. It is connected to a 3.0 kHz oscillator with a peak voltage of4.10 V.
Part A
What is the instantaneous emf E when i =I?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
What is the instantaneous emf E when i =0A and is decreasing?
Express your answer with the appropriate units.
Part C
What is the instantaneous emf E when i =?I?
Express your answer with the appropriate units.
if it says a quantity is "0 and decreasing" that means the quantity is heading from positive to negative values. If a quantity is described as "0 and increasing" that means the quantity is heading from negative to positive values.
Explanation / Answer
Xl = 2*pi* f*l = 71.6 Ohms
Xc = 1/2*pi* fc = 132.69 Ohms
X = Xl - Xc = - 61.09 Ohms
Z = 56 Ohms/cos (arc tan 61.09/56) = 82.35 Ohms
I peak =4.1Vp / 82.35 Ohms = 0.0493 A
Part A;
I never reaches 1 Amp. Therefore the value of E can not be evaluated at I = 1.
Part B
Phase angle = arc tan 61.09/56 = 47.48 degrees with (I) leading (E).
Instantaneous value of E @ (180'- 47.48') = (4.1V)*(sin 132.52') = 3.034 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.