A series RLC circuit consists of a 260 resistor, a 25 mH inductor, and a 18 F ca
ID: 1468811 • Letter: A
Question
A series RLC circuit consists of a 260 resistor, a 25 mH inductor, and a 18 F capacitor.
1)What is the rms current if the emf is supplied by a standard 120 V , 60 Hz wall outlet?
The voltage-to-current ratio in the primary coil of a transformer can be though of as the transformer's effective resistance. A step-down transformer converts 120 V at the primary to 25 V at the secondary, which is connected to a load of resistance 6.0 .
2)What is the effective resistance of this transformer when connected to this load? (Hint: Resistance is defined as the ratio of two circuit quantities.)
Explanation / Answer
1) resistance is R = 260 ohm
inductive reactance is XL = 2*pi*f*L = 2*3.142*60*0.025 = 9.426 ohm
capacitive reactance is Xc = 1/(2*pi*f*C) = 1/(2*3.142*60*18*10^-6) = 147.34 ohm
impedence Z = Sqrt[(R^2+(XL-XC)^2]
Z = Sqrt[(260^2 + (9.426^2+147.34^2) = 299 ohm
rms current is Irms = V/Z = 120 /299 =0.4013 A
2) Power must be equal.
On the low voltage side, P = V^2/R = 25^2/6 = 104.16 W
On the high voltage side, P = IV -> 104.16 W -> I = 104.16/120 = 0.868 A
R = V/I = 120/0.868= 138.24 Ohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.