A series RCL circuit is driven by a 10 kHz oscillator. The circuit parameters ar
ID: 1612869 • Letter: A
Question
A series RCL circuit is driven by a 10 kHz oscillator. The circuit parameters are V(rms) = 12 V, L = 5.0 mH, C = 40 mu F, and R = 10 Ohm. Under steady-state conditions, the rms potential difference across the resistor will be 5.13 V 9.19 V 2.3 V 14.7 V 18.8 V A series RCL circuit is driven by a 1.0kHz oscillator. The circuit parameters are V(rms) = 12 V, L = 5.0 mH, C = 40 mu F, and R = 10 Ohm. Under steady-state conditions, the rms potential difference across the inductor will be 5.13 V 13.7 V 21, 9 V 28.9 V 32.3 V A series RCL circuit is driven by a 10 kHz oscillator. The circuit parameters are V(rms) = 12 V, L = 5.0 mH, C = 40 mu F, and R = 10 Ohm. Under steady-state conditions, the rms potential difference across the capacitor will be 9.73 V 2.2 V 18, 4 V 25.5 V 36.6 VExplanation / Answer
f = 1.0 kHz
Vrms = 12 V
L = 5.0 mH
c = 4.0 uF
R = 10
Xc = 1/(2*f*C) = 1/(2**1000*4.0 * 10^-6) = 39.8
Xl = 2*f*L = 2*1000*5.0*10^-3 = 31.4
Z = sqrt(R^2 + (Xc - Xl)^2)
Z = sqrt(10^2 + (39.8 - 31.4)^2)
Z = 13.1
Irms = Vrms/Z = 12/13.1
Irms =0.916 A
Potential difference across inductor, = 0.916 * 31.4 = 28.9 V
Potential difference across Capacitor, = 0.916 * 39.8 = 36.6 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.