Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A home run is hit in such a way that the baseball just clears a wall 14.0 m high

ID: 1657600 • Letter: A

Question


A home run is hit in such a way that the baseball just clears a wall 14.0 m high, located 118 m from home plate. The ball is hit at an angle of 33.00 to the horizontal, and air resistance is negligible. (Assume that the ball is hit at a height of 1.0 m above the ground.) (a) Find the initial speed of the ball. m/s (b) Find the time it takes the ball to reach the wall (c) Find the velocity components of the ball when it reaches the wall. x-component y-component m/s m/s Find the speed of the ball when it reaches the wall., m/s

Explanation / Answer

The ball is hit 33 degree to the horizontal so the relation between the x and y components of the initial velocity is:

tan (33 deg) = vy / vx

vy = vx * tan (33 deg)

vx is constant, but vy changes with time.

delta(x) = 118 m

delta(y) = 13m (14m - 1m)

Therefore:

delta(x) = vx*t

delta(y) = vy*t +1/2*g*t^2

Plug in known values:

118 m = vx*t

vx = 118m / t

Substitute for vy then vx:

13 m = vx * tan(33)* t + 1/2 * -9.81m/s^2* t^2

13 m = 118 m / t * tan(33 deg)* t + 1/2 * -9.81m/s^2* t^2

The t cancel out:

13m - 118m*tan (33 deg) = 1/2 * -9.81m/s^2 * t^2

t = sqrt((13m - 118m*tan (33 deg)) / (1/2 * -9.81m/s^2))

t = 3.6017 s

The ball travels 3.6017 s before going over the fence

(a) We can use the constant x component of the velocity to calculate the initial velocity.

The relation between the velocity and its x component is:

cos (33 deg) = vx / velocity

vx = dx / t = 118m / 3.6017 s = 32.76 m/s

velocity = vx / cos (33 deg) = 32.76 m/s / cos (33 deg) = 39.06 m/s

(b) Already calculated: t = 3.6017 s

(c) vx is constant at 32.76 m/s

vy can be calculated using the equation:

v = v0 + a*t

Initial vy = 39.06 m/s * sin (33 deg) = 21.27 m/s

Final vy = 21.27 m/s + (-9.81m/s^2) * 3.6017 s

Final vy = -14.06 m/s

The speed when the ball reaches the wall is (using Pythagorean Theorem):

v = sqrt(vx^2 + vy^2)

v = sqrt((32.76 m/s)^2 + (-14.06 m/s)^2)

v = 35.65 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote