A hollow, conducting sphere with an outer radius of0.246 m and an inner radius o
ID: 2275876 • Letter: A
Question
A hollow, conducting sphere with an outer radius of0.246 m and an inner radius of 0.202 m has a uniform surface charge density of +6.17 times 10?6 C/m2. A charge of -0.659 mu C is now introduced into the cavity inside the sphere. What is the new charge density on the outside of the sphere? Calculate the strength of the electric field just outside the sphere. What is the electric flux through a spherical surface just inside the inner surface of the sphere? NOTE: I have completed A and B. I just need the answer to c. I thought that the e-field at any point in the sphere was supposed to b zero, therefore the flux is zero, but the answer was not excepted as correct.Explanation / Answer
electric flux phi = EA
also E = sigma/e0 = 6.17 *10^-6/(8.85*10^-12) = 6.97*10^5 N/C
area inside the inner shere is 4pir^2 = 4*3.14* 0.202*0.202 =0.5124 m^2
so flux phi = 6.97*10^5 * 0.5124
= 3.57*10^5 Nm^2/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.