A hollow, conducting sphere with an outer radius of 0.260 m and an inner radius
ID: 1591373 • Letter: A
Question
A hollow, conducting sphere with an outer radius of 0.260 m and an inner radius of 0.200 m has a uniform surface charge density of +6.57 × 106 C/m2. A charge of -0.600 C is now introduced into the cavity inside the sphere.
A) What is the new charge density on the outside of the sphere? Express your answer with the appropriate units.
B) Calculate the strength of the electric field just outside the sphere. Express your answer with the appropriate units.
C) What is the electric flux through a spherical surface just inside the inner surface of the sphere? Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
A hollow, conducting sphere with an outer radius of 0.260 m and an inner radius of 0.200m has a uniform surface charge density of +6.57×106C/m^2 . A charge of -0.600uC is now introduced into the cavity inside the sphere.
the new charge density on the outside of the sphere=p=6.57*10^-6 - (6.0*10^-7/4pi*0.26^2
p = 5.8633*10^-6 C/m^2
A) The new charge density on the outside of the sphere is 5.8633*10^-6 C/m^2
________________________
B) The strength of the electric field just outside the sphere=E=5.8633×106/8,85*10^-12 =6.625*10^-5 N/C
________________________________
The electric flux through a spherical surface just inside the inner surface of the sphere=-6.0*10^-7 /8,85*10^-12
C) The electric flux through a spherical surface just inside the inner surface of the sphere=-6.77*10^4 Nm^2/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.