A hollow, conducting sphere with an outer radius of 0.260 m and an inner radius
ID: 1523451 • Letter: A
Question
A hollow, conducting sphere with an outer radius of 0.260 m and an inner radius of 0.200 m has a uniform surface charge density of + 6.37 times 10^-6 C/m^2. A charge of -0.580 pC is now introduced into the cavity inside the sphere. (a) What is the new charge density on the outside of the sphere? 5.3e-6 C/m^2 (b) Calculate the strength of the electric field just outside the sphere. N/C (c) What is the electric flux through a spherical surface just inside the inner surface of the sphere? N middot m^2/CExplanation / Answer
Part a
As due to induction an equal and opposite charge (+ 0.580 C) appears on the inner surface of the sphere and hence (- 0.580 C) appears on the outer surface of sphere.
So induced charge density on outer surface is = -0.580x10-6/*(0.260)2 = -2.732446x10-6 C/m2
Hence net charge density on outer surface = +6.37x10-6 -2.732446x10-6 = 3.63755x10-6 C/m2
Part b
Electric field strength = kQ/r2 where Q is total charge inside and r is outer radius.
Charge on sphere = (6.37x10-6)(*(0.260)2) = + 1.352x10-6 C
Charge placed inside =-0.580x10-6
Hence Q = + 1.352x10-6 -0.580x10-6 = 0.77212x10-6
Electric field strength = kQ/r2 = (9x109)(0.77212x10-6)/(0.260)2 = 102.797x103 N/C
Part c
Electric flux = Q’/0
Q’ = -0.580x10-6
Electric flux = Q/0 = (0.580x10-6)/(8.85x10-12) = 0.065536x106 N m2/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.