A hollow sphere of radius 0.15 m, with rotational inertia I = 0.040 kg middot m^
ID: 1452168 • Letter: A
Question
A hollow sphere of radius 0.15 m, with rotational inertia I = 0.040 kg middot m^2 about a line through its center of mass, rolls without slipping up a surface inclined at 30 degree to the horizontal. At a certain initial position, the sphere's total kinetic energy is 20 J. How much of this initial kinetic energy is rotational? What is the speed of the center of mass of the sphere at the initial position? When the sphere has moved 1.0 m up the incline from its initial position, what are its total kinetic energy; and the speed of its center of mass?Explanation / Answer
radius of the sphere, r=0.15m
moment of inertia I=0.04 kg.m^2
angle of inclination, theta=30 degrees
total K.E=20J
a)
total K.E=1/2*m*v^2+1/2*I*w^2
20=1/2*m*v^2+1/2*(2/3*m*r^2)*w^2
20=1/2*m*v^2+1/3*m*r^2*(v^2/r^2)
20=1/2*m*v^2+1/3*m*v^2
20=5/6*m*v^2 ---(1)
==>
rotational K.E=1/3*m*v^2
=(1/3)*20*(6/5)
=8 J
b)
Total K.E=5/6*m*v^2
here
moment of inertia, I=2/3*m*r^2
0.04=2/3*m*(0.15)^2
==> mass, m=2.67 m
and
total K.E=5/6*m*v^2
5/6*m*v^2=20
5/6*2.67*v^2=20
==> v=2.99 m/sec
c)
using enegry relation,
P.E=m*g*h
P.E=m*g*l*sin(theta)
P.E=2.67*9.8*1*sin(30)
P.E=13.083 J
and
K.E=T.E-P.E
K.E=20-13.083
K.E=6.917 J
d)
by using energy relation,
5/6*m*v^2=K.E
5/6*2.67*v^2=6.917
===> v=1.76 m/sec
speed of the center of mass, v=1.76 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.