A hollow conducting spherical shell has radii of 0.80 m and 1.20 m, as shown in
ID: 2140112 • Letter: A
Question
A hollow conducting spherical shell has radii of 0.80 m and 1.20 m, as shown in the figure. The sphere carries a net excess charge of -500 nC. A point charge of +300 nC is present at the center. Calculate the electric Field at the following points from center:
a) 0.30m
b) 1.00m
c) 1.50m
PLEASE SHOW DETAILED WORK. THIS IS A PRACTICE TEST PROBLEM AND WILL BE VERY SIMILAR TO 'REAL' TEST QUESTION. THANKS FOR YOUR HELP FELLOW PEEPS!!
Explanation / Answer
a) at = 0.3 m
Q_enclosed = +300 nC
E = k*Q/r^2 = 30000 N/C(radially out ward)
b) at r = 1m
E = 0(inside the conducting material E is always zero)
c)
at, r = 1.5 m
Q_enclosed = +300nc - 500nc = -200 nc
E = k*Q/r^2 = 800 N/C(radially inward)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.