A hole of radius R 1 = 0.6 m is drilled alongthe symmetry axis of an infinite, n
ID: 1734963 • Letter: A
Question
A hole of radius R1 = 0.6 m is drilled alongthe symmetry axis of an infinite, non-conducting solid cylinder ofradius R2 = 2.7 m. The resulting annularcylinder is given a uniform volume charge density r = +1 µC/m3.
(a) Calculate the magnitude of the electric fieldE at the following values of r, wherer is the radial distance measured perpendicularly from theaxis of symmetry (z-axis).
At r = 0.3 m: E =
At r = 0.9 m: E =
At r = 5.4 m: E =
QuestionDetails:A hole of radius R1 = 0.6 m is drilled alongthe symmetry axis of an infinite, non-conducting solid cylinder ofradius R2 = 2.7 m. The resulting annularcylinder is given a uniform volume charge density r = +1 µC/m3.
(a) Calculate the magnitude of the electric fieldE at the following values of r, wherer is the radial distance measured perpendicularly from theaxis of symmetry (z-axis).
At r = 0.3 m: E =
At r = 0.9 m: E =
At r = 5.4 m: E =
Explanation / Answer
R1 = 0.6 m, R2 = 2.7 m. = +1 µC/m3.
(a) the magnitude of the electric field E atr,
E*2rL = qinside/o
E = qinside/(2orL)
At r = 0.3 m: qinside = 0
E = 0
At r = 0.9 m: qinside =*(r2 - R12)L
E = (r2 -R12)(2or) =2.83*104 N/C
At r = 5.4 m: qinside =*(R22 -R12)L
E = (R22 -R12)(2or) =6.88*104 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.