A hockey puck B rests on a smooth surface of ice and is struck by a second puck
ID: 1907240 • Letter: A
Question
A hockey puck B rests on a smooth surface of ice and is struck by a second puck A , which was originally traveling at v= 40.0m/s and is deflected, at angle1 = 27.0 degrees from its original direction. Puck B acquires a velocity at angle2 = 47.0 degrees to the original direction of A. The pucks have the same mass. Compute the speed of puck A after the collision. Compute the speed of puck B after the collision. What fraction of the original kinetic energy of puck A dissipates during the collision?Explanation / Answer
Total Momentum before collision = m*va + m*vb = m*40 + m*0 = 40m
Total Momentum in original direction after collision = m*va'*Cos27 + m*vb'*Cos47
Total momentum in perpendicular direction to original direction after collision = m*va'*Sin27 - m*vb'*Sin47
Momentum conservation: 40m = m*va'*Cos27 + m*vb'*Cos47...........(1)
and 0 = m*va'*Sin27 - m*vb'*Sin47...........(2)
From (2) we get, vb' = 0.62*va'
Putting it in (1) we get, va' = 30.43 m/s
So, vb' = 0.62*30.43 = 18.87 m/s
Initial KE = 1/2*m*40^2 = 800m
Final KE = 1/2*m*va'^2 + 1/2*m*vb'^2 = 641m
KE loss = 800m - 641m = 159m
Fraction of KE loss = 159m/800m = 0.1987
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.