A hobby telescope has an objective lens with a focal length of 75 cm and an eyep
ID: 3278467 • Letter: A
Question
A hobby telescope has an objective lens with a focal length of 75 cm and an eyepiece with a focal length of 8.2 mm. We view the planet Jupiter with this telescope. We do this at the time of year when we are closest to Jupiter, a distance of 6.28 × 1011 m. The diameter of Jupiter is 1.40 × 108 m.
(a) Find the diameter (mm) of the image of Jupiter produced by the objective lens.
(b) How far (cm) should I place a marble (1-cm diameter) from my eye so that it appears to be the same size as Jupiter as viewed through the eyepiece of the telescope? Give the answers to 2 significant figures.
THE ANSWER FOR PART A IS 0.17 MM
THE ANSWER FOR PART B IS 49 CM.
COULD ANYONE SHOW ME HOW TO GET THOSE ANSWERS?
Explanation / Answer
(a) diameter of image / diameter ofJupiter = focal length / distance to Jupiter
.
diameter ofimage / 1.40 x 109 = 0.75 / 6.28 x 1011
.
diameter ofimage = 0.001761 meter = 1.761 mm = 1.7 mm
.
(b) the angular magnification is f1/f2 = 75 / 0.82 = 91.4
The angular diameter of Jupiteris diam of Jupiter/ distance to Jupiter
.
Angular diameter of imageis ang mag * diam of Jupiter /distance to Jupiter
.
Angular diameter of marbleis diameter of marble / distance tomarble
.
The latter two are equal, so...
.
diam of marble / distance tomarble = ang mag * diam of Jupiter / distance toJupiter
.
0.01 / distto marble = 91.4 * 1.40 x 109 / 6.82 x1011
.
0.01 / distto marble = 0.1749
.
dist tomarble = 0.049 m = 49 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.