A hobby telescope has an objective lens with afocal length of 70 cm and an eyepi
ID: 1758678 • Letter: A
Question
A hobby telescope has an objective lens with afocal
length of 70 cm and an eyepiece with a focal length of 8.2 mm. Weview the
planet Jupiter with this telescope. We do this at the time of yearwhen we are closest to
Jupiter, a distance of 6.28 × 10 raised to the11th m. The diameter of Jupiter is 1.40 × 10 raisedto the 9th m. (a) Find
the diameter (mm) of the image of Jupiter produced by the objectivelens. (b) How far
(cm) should I place a marble (1-cm diameter) from my eye so that itappears to be the
same size as Jupiter as viewed through the eyepiece of thetelescope? Give the answers to
2 signi?cant ?gures.
Explanation / Answer
I used yournumbers, but you do not have the correct diameter of Jupiter. Itshould be only 1.40 x 108 meters, not109. Let me know if you made a mistake. Send me aprivate message. (a) diameter of image / diameter ofJupiter = focal length / distance to Jupiter . diameter ofimage / 1.40 x 109 = 0.70 / 6.28 x 1011 . diameter ofimage = 0.001561 meter = 1.561 mm = 1.6 mm . (b) the angular magnification is f1/f2 = 70 / 0.82 = 85.37 . The angular diameter of Jupiteris diam of Jupiter/ distance to Jupiter . Angular diameter of imageis ang mag * diam of Jupiter /distance to Jupiter . Angular diameter of marbleis diameter of marble / distance tomarble . The latter two are equal, so... . diam of marble / distance tomarble = ang mag * diam of Jupiter / distance toJupiter . 0.01 / distto marble = 85.37 * 1.40 x 109 / 6.82 x1011 . 0.01 / distto marble = 0.1752 . dist tomarble = 0.057 m = 5.7 cm . 0.01 / distto marble = 0.1752 . dist tomarble = 0.057 m = 5.7 cmRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.