A hollow copper (Cu = 8.960 103 kg/m3) spherical shell of mass m = 0.9860 kg flo
ID: 1775858 • Letter: A
Question
A hollow copper (Cu = 8.960 103 kg/m3) spherical shell of mass m = 0.9860 kg floats in water with its entire volume below the surface. (Assume the temperature of the water is 4°C. Enter your answers to at least four significant figures.) 4 5 points KatzPSEf1 15 P025.MI. My Notes Ask Your Teacher A hollow copper (Cu-8.960 x 103 kg/m3) spherical shell of mass m = 0.9860 kg floats in water with its entire volume below the surface. (Assume the temperature of the water is 4°C. Enter your answers to at least four significant figures.) (a) What is the radius of the sphere? (b) What is the thickness of the shell wall? Need Help? Lenaar. Latter.Explanation / Answer
(a)
In equilibrium net force = 0
Fb - mg = 0
Fb = m*g
Fb = buoyancy force = rho_water*V*g
V = volume of the sphere = (4/3)*pi*R^3
rho_water*(4/3)*pi*R^3*g = m*g
1000*(4/3)*pi*R^3*9.8 = 0.9860*9.8
radius r = 61.74 mm
=========================
part B
mass = density of copper * volume of copper
volume of copper v = (4/3)*pi*(R^3-r^3)
0.9860 = 8.96*10^3*(4/3)*pi*((61.74*10^-3)^3-r^3)
inner radius of the shell r = 59.35 mm
thickness of the shell = R - r = 2.390 mm <<<----ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.