A mass of 2.2 kilograms is placed on a horizontal frictionless surface against a
ID: 1649708 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Given
mass m = 2.2 kg, spring constant k = 831.5 N/m
angle theta = 30 degrees
coefficient of kinetic friction mue_k = 0.19
compression of the spring is x = 0.19 m
initial energy Ei = (1/2)*k*x^2
final energy Ef = m*g*h
work done Wf = -uk*m*g*L*costheta
sintheta = h/L=======> L = h/sintheta
work = Ef - Ei
-uk*m*g*h*tantheta = m*g*h - (1/2)*k*x^2
-0.19*2.2*9.8*h*tan30 = 2.2*9.8*h - (1/2)*831.5*0.19^2
h = 0.627 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.