A mass of 0.30 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1288772 • Letter: A
Question
A mass of 0.30 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) = (0.46 m)cos[(14 rad/s)t]. Determine the following.
(a) amplitude of oscillation for the oscillating mass = .46 m
(b) force constant for the spring = 58.8 N/m
(c) position of the mass after it has been osciallating for one half a period = -.459
----------- I need to figure out (d) and (e) Please help!
(d) position of the mass one-third of a period after it has been released
units in m
(e) time it takes the mass to get to the position x = ?0.10 m after it has been released
units in s
Explanation / Answer
Here is what I solved before, please modify the figures as per your question. Please let me know if you have further questions. Ifthis helps then kindly rate 5-stars.
A mass of 0.30 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by
x(t) = (0.48 m)cos[(14 rad/s)t].
Determine the following.
(a) amplitude of oscillation for the oscillating mass
m
(b) force constant for the spring
N/m
(c) position of the mass after it has been oscillating for one half a period
m
(d) position of the mass one-third of a period after it has been released
m
(e) time it takes the mass to get to the position
x = ?0.10 m
after it has been released
Answer
x=A cos wt..............General equation
**********************************
a)
Amplitude= 0.48 m
*******************************
b)
w=14 rad/s
k=mw^2=0.3*14^2=58.8 N/m
*********************************
c)
T=2*pi/w
T(half)=pi/w
Substituting in x(t) = (0.48 m)cos[(14 rad/s)t].
x=0.48 * cos pi = -0.48 m
******************************************************
d)
T=2*pi/w
T(0n2-third)=2pi/(3w)
Substituting in x(t) = (0.48 m)cos[(14 rad/s)t].
x=0.48 * cos 2pi/3 = - 0.239 m
*******************************************************
e)
x=-0.1 m
Substituting in x(t) = (0.48 m)cos[(14 rad/s)t].
14t = cos-1(-0.1/4.8)=1.59
t=0.11 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.