Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mass of 0.265 kg is attached to a spring and undergoes simple harmonic oscilla

ID: 1621752 • Letter: A

Question

A mass of 0.265 kg is attached to a spring and undergoes simple harmonic oscillations with a period of 0.710 s. What is the force constant of the spring? A) 12.1 N/m B) 61.0 N/m C) 20.8 N/m D) 2.45 N/m E) 52.7 N/m What is the length of a simple pendulum with a period of 1.85 s? A) 1.26 m B) 1.62 m C) 0.994 m D) 0.850 m E) 19.6 m A ten-year exposure to the sound of a riveting machine will cause your threshold of hearing to shift the lowest detectable intensity of 1.0 times 10^-12 w/m^2 to 5.0 times 10^-9 w/m^2. What is the sound intensity level corresponding to this intensity? A harmonic wave has a wavelength of 3.85 m and a frequency of 7.5 Hz. What is the speed of the Wave? A) 4.0 m/s B) 10 m/s C) 28.9 m/s D) 2.5 m/s E) 21.8 m/s

Explanation / Answer

15. T (period) = 2*sqrt(m/k)

710s = 2** sqrt (0.265/k)

sqrt(0.265/k) = 0.710/(2*) = 0.113

k = 0.265/(0.113)^2 = 20.75

16. T = 2sqrt(L/g) = 2**sqrt(L/9.81)

L = (1.85/(2*))^2*9.81 = 0.85 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote